Porady

Jak działać wspomagająco w rwie kulszowej?

Rwa kulszowa, ból wynikający z podrażnienia nerwu kulszowego, jest bardzo częstym objawem, powodującym różne stopnie upośledzenia z coraz większą częstością w starszych populacjach. Częstość występowania schorzenia w ciągu całego życia waha się od 13% do 40%. Objawia się zwykle bólem w okolicy odcinka lędźwiowego lub rzadziej zaburzeniami czucia czy niedowładami.

Zwykle rwa kulszowa zaczyna się nagle, może być przerywana lub stała i może się nasilać wraz ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej, jak przy kaszlu. Częste są objawy neurologiczne, takie jak osłabienie, zaburzenia chodu, parestezje lub dysestezje. Może również wystąpić obrzęk kończyn dolnych. Żeby upewnić się, że mamy do czynienia z rwą kulszową, należy sprawdzić czy mamy objaw Lasegue’a – wystarczy w pozycji leżenia na plecach na twardej powierzchni spróbować unieść wyprostowaną nogę. Nagły, uniemożliwiający ćwiczenie ból wskazuje na patologie.

Niektóre przypadki stają się przewlekłe co powoduje konsekwencje ekonomiczne związane ze zmniejszeniem godzin pracy i trudnościami w podejściu terapeutycznym. Dlatego znacznie lepiej zapobiegać atakom korzonków, odpowiednio dbając o zdrowie kręgosłupa. W zapobieganiu ważną role odgrywa utrzymywanie odpowiedniej pozycji ciała podczas wykonywania czynności życia codziennego. Poprawne podnoszenie ciężarów, regularna aktywność i ćwiczenia na kręgosłup, utrzymanie prawidłowej masy ciała i odpowiednia suplementacja. Dodatkowo przydatne może być przyjmowanie pozycji leżenia na brzuchu czy leżenie na plecach z poduszką pod kolanami oraz umieszczanie wałka pod odcinkiem lędźwiowym podczas siedzenia i częsta zmiana pozycji.

W ostrym bólu poza leczeniem objawowym czyli lekami przeciwbólowymi zalecane jest podanie substancji wspomagających regenerację układu nerwowego. Lumbagor jest preparatem który zapobiega powstawaniu rwy kulszowej oraz uzupełnia dietę pacjentów cierpiących na rwę kulszową i bóle kręgosłupa. Są to tabletki zawierające kompozycję ekstraktów roślinnych: z waleriany, szyszki chmielu, krokusa, różeńca górskiego oraz witaminy B3, B5, B6, B12. Te składniki mają udowodnione działanie w regeneracji układu nerwowego. Lumbagor poprawia zdolność ruchową, szczególnie w dolnym odcinku pleców i kręgosłupa. Kompleks witamin z grupy B pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu i regeneracji układu nerwowego. Już samo podawanie witaminy B6 według badań naukowych okazało się pomocne u pacjentów z rwą kulszową. Dodatkowo waleriana, szyszki chmielu i krokus przyczyniają się do optymalnego odprężenia i łagodzą ból. Różeniec jest surowcem adaptogennym: wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego oraz posiada właściwości antyoksydacyjne. Preparat usprawnia ruchy, przyczyniając się do ograniczenia fizjologicznego procesu degeneracji stawów.

Polecane produkty.

Przeczytaj też inne artykuły

Przewiń do góry

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.